Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu Başladı

3. Uluslararası Yunus Emre Günleri kapsamında birbirinden değerli akademisyenlerin katkılarıyla gerçekleştirilen Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu başladı. 2 gün sürecek sempozyumda yaklaşık 50 akademisyen Yunus Emre’yi anlatacak.

3. Uluslararası Yunus Emre Günleri etkinlikleri kapsamında alanında uzman akademisyenler Ünlü Türk Düşünürü Yunus Emre’nin öğretilerini, hayat felsefesini, Allah aşkını anlatacak. Bu yıl 3.sü düzenlenen Uluslararası Yunus Emre Sempozyumu başladı. Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirilen sempozyumun açılışına Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi ve eşi Dr. Melek Çerçi, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, İl Müftüsü Sinan Cihan, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından programın açılış konuşmasını yapan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, amaçlarının Yunus Emre’nin öğretilerini gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade ederek, “Milli değerlerimizi  önemsiyoruz.  Kendi değerlerimizi, gençlerimize aktarmamız gerekiyor. Bize bakan bütün kadim coğrafyamızın gönüllerini birleştirmemiz ve bir araya gelmemiz gerekiyor. Yurtiçi ve yurtdışından gelen alanında uzman akademisyenlerimiz bu konuda bizlere ışık tutacak. Emeği geçen hocalarımıza, teşrif eden herkese saygılar sunuyorum” dedi.

Sempozyumun önemi üzerinde duran Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise yaptığı konuşmada, “Bu sempozyum hazırlanmasında emeği geçen Yunusemre Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi’ye çok teşekkür ederim. Hz. Yunus’u anarken öncelikle onu ve onun temsil ettiği tüm gönül erenlerini, şehitlerimizi rahmet ile yad ediyorum. Yunus Emre bu memleketin Yunus’u, bu topraklar Yunus Emre’nin toprağıdır. Bu sempozyumlar çok önemli. Eğer kulak verir dinlerseniz çok zenginleşmiş mutluluk dünyasına ilk adımlarınızı atmış olursunuz” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmalarının ardından ünlü mutasavvıf ve gönül insanı Ömer Tuğrul İnançer, katılımcılara seslendi. Konuşmasında sevgi ve muhabbet üzerinde duran İnançer, “Sevelim Sevilelim Hz. Yunus’u fazlaca anlatmaktadır. Sevgi kelimesi yüksek manayı anlatmaktadır. Muhabbet birbirini güzel görmek anlamına gelmektedir. Seviyorsak seviliyoruz anlamına gelir” dedi.

SEMPOZYUM PROGRAMI

2 gün sürecek sempozyumun ilk gününde 1. oturumun başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Demirci yaparken; Prof. Dr. Fikret Türkmen, ‘Türk ve İslam Dünyasında  Yunus Emre’, Prof. Dr. Mustafa Arslan ‘Altaylardan Anadolu’ya Türk Tasarım Dünyası Bağlamında Yunus Emre’, Prof. Dr.  Metin Ekici, ‘Yunus Emre’de Şehir Kavramı’, Zhanat Aımukhambet ve Saulesh Aıtuganova ‘Türk Maneviyatında Evliya Kerametleri ve Yunus Emre Tipi’ konularını anlattı. Prof. Dr. Fikret Türkmen başkanlığında yürütülen 2. oturumda Prof. Dr. Ali Duymaz, ‘Eşik Kültürü ve Taptuk’un Eşiğindeki Yunus Emre’, Mustafa Özçelik, ‘Yunus Emre’de Nefs Muhasebesi Yahut Özeleştiri’, Yrd. Doç. Dr. Rabia Uçkun, ‘Risaletü’n Nushiyye’de Bilgelik Ve Sonsuzluğa Simgesel Yolculuk’, Derya Ersöz ve Nükte Sevim Derdiçok ise ‘Yunus Emre’de Tanrı Tasavvuru’ konularını ele aldı. İlk günün son oturumu Prof. Dr. Metin Ekici başkanlığında yapıldı. Oturumda Prof. Dr. Mehmet Demirci, ‘Kimse Bağına Girmegil’ konusunu ele alırken; Doç. Dr. Süleyman Solmaz, ‘Kendi Kaleminden Aşık Yunus’, Dr. Hülya Canpolat Taşçı, ‘ Şarihlerin Dilinden ‘Yunus Emre’’, Elif Görmez, ‘Sekiz Uçmağ’a Bigane Kalan Derviş: Yunus Emre’ konusunu anlattı.