Yabancı Öğrenciler Ülkelerini Tanıtacak

3. Uluslararası Yunus Emre Günleri kapsamında Uluslararası Misafir Öğrenciler Ülke Tanıtım Stantları açılışı yapıldı. 13 farklı ülkeden yaklaşık 50 öğrencinin katıldığı etkinlikte, misafir öğrenciler kültürlerini yansıttı.

Bu yıl 3.sü düzenlenen Uluslararası Yunus Emre Günleri etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Uluslararası Misafir Öğrenciler Ülke Tanıtım Stantları açıldı. Celal Bayar Üniversitesi’nde eğitim gören 13 ülkeden yaklaşık 50 misafir öğrencinin ülkelerini tanıtacağı stantların açılışına Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Eşi Dr. Melek Çerçi, AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli ve yönetim kurulu üyeleri, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve misafir öğrenciler katıldı. Cezayir, Moritanya, Arnavutluk, Makedonya, Somali, Azerbaycan, Ahıska, Kırgızistan, Kenya, Türkmenistan, Afganistan, Endonezya ve Suriye stantlarının yer aldığı meydanı gezen Başkan Çerçi ve davetliler, ülkelerin müziklerini dinledi. Öğrenciler ile sohbet eden Başkan Çerçi, yöresel kıyafetler giydi. Etkinlikte, yabancı öğrenciler Yunus Emre’nin şiirlerini okudu.

GELENEKLERİNİ 15 TEMMUZ DEMOKRASİ MEYDANI’NDA ANLATACAKLAR

 Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, gönül coğrafyalarından farklı öğrenciler ile beraber olduklarını belirterek, “13 farklı kardeş coğrafyadan 50 kadar yabancı öğrencimiz ile bu stantları açtık. Manisa Uluslararası Öğrenci Derneği (MUDER) ile düzenlediğimiz ortak bir etkinlik. Öğrencilerimiz, burada kendi ülkelerini tanıtacak, Yunus Emre ile ilgili farklı etkinlikler yapacak. Azerbeycan’dan, Türkmenistan’a, Makedonya’dan, Arnavutluğa, Suriye’den Kenya’ya kadar birçok ülke burada. Bu ülkeler bizim gönül coğrafyamızın ülkeleri, onlara elimizden geldiği ölçüde sahip çıkacağız” dedi. Etkinlik kapsamında vatandaşlara Ahıska Pilavı, Türkmen Mantısı, Endonezya Yemeği, Şerbet ve lokma ikram edildi.